Rubriky
Články

„Konkurenční“ podcasty a Předvařená bible

Někdo se mě nedávno ptal, proč na tomto webu doporučuji „konkurenční“ podcasty. Že prý si tak zbytečně odvádím své posluchače, potažmo čtenáře jinam. Že prý je to proti základním zásadám podnikání. Neudržel jsem se a musel se zasmát. „Jestli je to proti zásadám podnikání, to nevím, co ale vím je, že můj ‚projekt‘ s podnikáním fakt nic společného nemá“, odpověděl jsem nejprve, abych dodal: „Dělám to zadarmo a ve svém volném čase bez nároku na jakoukoliv odměnu to budu dělat dál, protože toto je služba pánu Bohu a můj způsob evangelizace.“ Nyní mi dovolte malou odbočku, pomocí níž se dostanu k dalšímu vysvětlení, proč zde doporučuji „konkurenční“ podcasty. 

Nejsem tak sebestředný, abych poslouchal vlastní podcasty. Tedy pominu-li, že je mám tak jako tak naposlouchané při stříhání a editaci jednotlivých epizod. Než se k vám jeden natočený, obvykle půl- až třičtvrtě hodinový díl dostane, strávím nad ním dobře tři až čtyři hodiny práce se sluchátky na uších. Takže znovu se už opravdu nemusím poslouchat :-) A když potřebuji osvěžit nějakou myšlenku, sáhnu po textové verzi. Pod čarou: Už jsem o tom psal – textové verze mají minimálně jednu nezanedbatelnou výhodu – lze v nich jednoduše a rychle vyhledávat.

Mnohem více tedy poslouchám ony „konkurenční“ podcasty, ale také třeba kázání, přednášky s biblickou tématikou a další audionahrávky. Chci a potřebuji znát výklad Bible a jiné křesťanské „problematiky“ od ostatních lidí. Zvlášť, když jsou to obvykle osoby povolanější, erudovanější a zkušenější. No a proč – když se mi něco líbí – si to nechávat pro sebe, jen proto, abych náhodou neodváděl pozornost od svého podcastu? Dobře, možná to opravdu není logické, ale já vám zkrátka rád doporučím to, co považuji za dobré. A za dobrý považuji také podcast Předvařená bible.

Podcast Předvařená bible, ©Kakalík
Zdroj Předvařená bible, ©Kakalík

Řekli na sebe 

Nejprve fakta. Na webu podcastu Předvařená bible – Predvarenabible.online – najdete mimo jiné tento text:

Předvařená bible je podcast JCC Prague, kulturně komunitního židovského centra, které chce nabídnout všem dostupný a inspirativní program a prostor pro poznávání a interpretaci bohatství a rozmanitosti židovství prostřednictvím současné kultury, umění a vzdělávání.

O samotném podcastu Předvařená bible se pak zde píše:

Podcast o tom, jak je možné číst bibli pro intelektuální potěšení… … …Pokusíme se vám přiblížit nejdůležitější náměty první části hebrejské bible/Starého zákona, tedy knihy Genesis. Některé náměty jsou známé a jsou součástí všeobecného kulturního přehledu dnešního člověka, jiné motivy jsou potlačené, ale stále zůstávají v podvědomí národů, které byly po staletí ovlivňovány biblickou kulturou.

A konečně o autorovi samotného podcastu Předvařená bible, který JCC produkuje, se pak dozvíte toto:

Jan Fingerland je novinář a publicista. Vystudoval politologii, filosofii a náboženská studia v Praze, Yorku, Stockholmu a Jeruzalémě. V současné době pracuje jako komentátor Českého rozhlasu. Kromě běžné novinářské práce dlouhodobě publikuje články o kulturně-historických a náboženských tématech. Velká část jeho textů se věnuje biblické dějepravě, alternativního čtení biblických textů, židovských dějin a intelektuálních dějin Evropy i Blízkého východu. Vyučuje také na CET Academic Programs v Praze. Je autorem již 11 dílů j-castu, podcastu o současných židovských a izraelských tématech, který je jedním z vlajkových projektů JCC Prague.

Myslím, že moje věta, kterou jsem napsal o něco výše – „…zvlášť, když jsou to obvykle osoby povolanější, erudovanější a zkušenější“ – se tímto naplnila dostatečně. Co říkáte? :-)

Podcast Předvařená bible, ©Kakalík
Zdroj Předvařená bible, ©Kakalík

Nicméně pojďme (už konečně :-)) k samotnému podcastu Předvařená bible. Zajímavý nebo řekněme neotřelý název by mohl skrývat také nevšední obsah. Předně: zapomeňte na „náboženštinu“. Jan Fingerland podává biblická témata až bych řekl suchým, možná i trochu vědeckým jazykem. Svoje tvrzení má velmi často podložená odbornou literaturou, čili ozdrojovaná. Možná nejlepší charakteristika je v autorově curriculum vitae výše – jde o jakési alternativní čtení biblických textů.

Ovšem pozor! Nejde o žádnou akademickou nudu. Povídání má spád, autor se nebojí vtipu, často padají velmi přiléhavá přirovnání, a… je to krátké :-) Jednotlivé epizody, kterých je v době vydání tohoto článku zatím devět, a všechny se točí kolem stvoření světa, trvají zhruba 12–15 minut.

Mimochodem, v souvislosti s mým (zatím) posledním dílem podcastu Biblická jména a úsloví s názvem Budiž světlo! Aneb jak Bůh vynalezl fotografii, vám doporučuji poslechnout si (také) epizodu Předvařené bible Jak se nám rozsvítilo. Když oba díly obou podcastů porovnáte, myslím, že přesně pochopíte, proč vám rád doporučuji i „konkurenční“ podcasty. 

Podcast Předvařená bible, ©Kakalík
Zdroj Předvařená bible, ©Kakalík

Kde najdete podcast Předvařená bible

Web podcastu Předvařená bible

Podcastové platformy
Spotify
Apple podcasty
Google podcasty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *