Rubriky
Blog

Jak přehrávat podcasty

Zatímco v článku Podcast? Co to je? jsem se snažil vysvětlit obsah samotného slova podcast, nyní přichází na řadu důležitější téma: Jak podcasty přehrávat čili jak si je poslechnout, a také co k tomu budete potřebovat.

Čtete-li tento text, na 99 % to znamená, že máte ve webovém prohlížeči svého počítače – nebo tabletu či chytrého telefonu – otevřenou příslušnou stránku webu Biblismy.cz čili webu podcastu Biblická jména a úsloví. Zároveň to také znamená, že jste připojení k internetu. A právě internet je klíčové slovo pro distribuci podcastů. 

Že část slova podcast, ono cast, pochází z pojmu broadcast, což v našem případě představuje v angličtině rozhlasové vysílání, jsem napsal už v článku Podcast? Co to je? Uvedl jsem také, že rozdíl oproti „rádiu“ je v tom, že podcasty nemají svůj pevný vysílací čas, což je ostatně logické z jednoduchého důvodu – nejsou vysílané v rádiu, nýbrž je najdete na různých místech na internetu.

Na různých místech? Co to je za neurčitý pojem? Jde o to, že díky technologii distribuce podcastů, může tvůrce nebo producent těchto audiozáznamů podcasty svým čtenářům umístit k poslechu skutečně na mnoha různých místech na internetu. Obsah je všude stejný, posluchačům se tím ale dává možnost volby, jak/na jakém místě bude chtít podcasty poslouchat. Pojďme si to ukázat prakticky.

Podcasty se dobře poslouchají ve sluchátkách

Jeden podcast, více míst k poslechu

Nemusíte nikam odcházet – podcasty Biblická jména a úsloví můžete poslouchat přímo na tomto webu. Každá epizoda má svoji stránku, na každé stránce je malý přehrávač. Zde kliknete na tlačítko přehrávání a můžete poslouchat.

Dvě možné podoby (v počítači nebo v mobilu) přehrávače podcastů na tomto webu. Zvýrazněné je tlačítko pro přehrání epizody
Dvě možné podoby (v počítači nebo v mobilu) přehrávače podcastů na tomto webu. Zvýrazněné je tlačítko pro přehrání epizody

Takto můžete podcast poslouchat v počítači, v mobilu, v tabletu… v podstatě se dá říci, že na čemkoliv, co je připojené k internetu a má nějaké reproduktory. Což mi připomíná, že stolní počítač musí mít připojené právě nějaké ty „bedničky“. Notebooky, tablety nebo smartphony jsou repráčky vybavené standardně, u nich (obvykle) není co řešit.

Ve zmíněných zařízeních lze podcasty poslouchat i na jiných místech – seznam všech umístění, kde si lze podcast Biblická jména a úsloví vychutnávat, uvádím na konci tohoto článku. No dobře, ale k čemu je to dobré, když tady to jednoduše funguje? 

Kromě toho, že umístěním podcastu na více míst, se zvyšuje jeho dosah – zkrátka to, že se pořad dostane k více lidem, jsou ve hře ještě další aspekty. Zde na našem webu si sice můžete podcasty přímo poslechnout, ale to je asi tak vše. Co jiného byste ale s nimi ještě chtěli dělat? 

Přehledněji s „předplatným“

Podcasty můžete odebírat (někdy se používá i slovo sledovat). Zatím tedy ne zde na našem webu, byť co není, může být :-) Na většině ostatních platforem/míst však podcasty lze odebírat. Je to něco jako předplatné časopisu, který vám přijde do schránky – pro každé číslo pak nemusíte chodit do trafiky. V případě podcastů vás jednoduše příslušná platforma (webová stránka, aplikace) upozorní, že je zde k poslechu nový díl vašeho oblíbeného podcastu. Tedy nejen tohoto podcastu Biblická jména a úsloví. Stejně jako můžete mít předplacených několik novin a časopisů, které vám chodí do schránky, je možné odebírat více než jeden podcast. Na rozdíl od zmíněných tištěných médií je však poslech podcastů zdarma. V zahraničí se sice objevují snahy zpoplatnit některé podcasty, ale u nás se s tímto postupem spíš nesetkáte.

Já podcast Biblická jména a úsloví odebírám (sleduji) na Spotify :-)
Já podcast Biblická jména a úsloví odebírám (sleduji) na Spotify :-)

Jenom technická poznámka – chcete-li podcasty na některé z platforem odebírat, musíte zde být přihlášení. Buďto zde musíte mít svůj uživatelský účet, nebo se lze u některých platforem přihlásit například přes facebookový nebo Google účet. Nutnost přihlášení neberte jako negativum – je to logický krok – odebírání podcastů je personifikovaná služba. Kdybyste nebyli přihlášení, web, kde chcete podcasty odebírat, by nevěděl, komu má posílat upozornění na nové epizody.

A ještě jedna poznámka: Nebojte se Spotify :-) Zatímco u poslouchání písniček vás „nutí“ k zaplacení předplatného tím, že mezi ně „strká“ reklamy, při poslechu podcastů se to neděje. Klidně tedy můžete mít Spotify v neplacené verzi, aniž by váš poslech rušily reklamy.

Podcasty to go

V prvním článku s názvem Podcast? Co to je? padla mimo jiné také nenápadná zmínka o tom, že podcasty si můžete vzít s sebou. Co jsem tím myslel? Psal jsem o možnosti podcasty stahovat pro offline poslech – čili poslech bez připojení k internetu. To se hodí zvláště v mobilních zařízeních, typicky v telefonech čili smartphonech nebo tabletech. Budete-li například meditovat hluboko v lesích a horách, kde není signál internetu, nebo zkrátka máte spotřebovaná data, možnost offline poslechu je vítaná. Podcasty si stáhnete doma na wifině, a kdekoliv venku můžete poslouchat.

Ukázka stažených epizod v mobilní aplikaci Spotify
Ukázka stažených epizod v mobilní aplikaci Spotify

Zde opět technická poznámka – pokud posloucháte podcasty v mobilních zařízeních, můžete samozřejmě využít poslechu z webu (třeba tohoto), ale výhodnější je, nainstalovat si aplikaci pro poslech podcastů. Nejznámější je například Spotify, Apple podcasty nebo Google podcasty. Ale je jich mnohem více. Aplikace vám umožní jak odběry, tak i stahování dílů pro offline poslech. Některé weby to totiž neumožňují. Například webová verze Spotify nebo Google podcasty stahování neumí, mobilní aplikace však ano.

Kde najdete podcast Biblická jména a úsloví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *