Rubriky
Články

Biblická audiotéka 2 – Ten, který přichází

V prvním dílu Biblické audiotéky byl námět stoprocentně biblický – upoutával jsem zde na audioverzi Nového zákona v českém překladu Bible21. Ani v tomto dílu se od biblického tématu neodchýlíme, nicméně nepůjde o „čisté“ Slovo Boží, nýbrž příběh, vyprávěný na jeho základu. Vaší pozornosti bych rád doporučil projekt s názvem Ten, který přichází. Abych byl přesný, pak nejde jen o audio (na internetu, v MP3 či na CD), ale také o knihu – ať už tištěnou nebo e-book. Ostatně právě na knize se stejným názvem je všechno takříkajíc postaveno.

Kniha a CD Ten, který přichází.Knihu si můžete objednat v jedné ze tří velikostí (A4, B5 nebo „mini“) | Zdroj www.tenkteryprichazi.cz
Kniha a CD Ten, který přichází.Knihu si můžete objednat v jedné ze tří velikostí (A4, B5 nebo „mini“) | Zdroj www.tenkteryprichazi.cz

Zdroj čili kniha Ten, který přichází, je českým překladem knihy Messiah (Mesiáš) od amerického autora Jerryho D. Thomase. Tato kniha je adaptací díla The Desire of Ages (Touha věků) Ellen G. White, mimo jiné spoluzakladatelky Církve adventistů sedmého dne. Velmi čtivý český překlad druhého vydání z roku 2017 má na svědomí Aleš Doleček, za celým projektem stojí zapsaný spolek (z. s.) čili neziskovka Elisha Ministries. 

Jenom malá perlička: Na celém webu www.tenkteryprichazi.cz nenajdete jméno autora knihy Ten, který přichází. Dozvíte se to až po stažení e-booku. Věřím, že nejde o zatajování nýbrž o malé nedopatření či opomenutí :-)

Příběh Ježíše Krista

Ten, který přichází je vlastně ve zkratce řečeno převyprávěným evangeliem. Autor se pochopitelně drží biblických podkladů, na konci každé kapitoly jsou také uvedené verše, které se jí týkají. Tím, že je příběh vyprávěný volně – s naprosto jasným záměrem, přiblížit evangelium i čtenářům Biblí nepolíbeným – se zde samozřejmě setkáte i s autorským vkladem, k němuž v Bibli nenajdete žádnou oporu. 

Ale nejde o nějaké nesmyslné fantazírování. Jerry D. Thomas z mého pohledu pouze velmi vhodně, v přesném kontextu, citlivě a čtivě oživuje úžasný příběh Ježíše Krista. Když například v knize čtete nebo v audioverzi posloucháte, že Ježíš byl před cestou s křížem na Golgotu po všech patáliích, které tomu předcházely, hladový a žíznivý, můžete si říct „To přece v Bibli napsáno není“. Máte pravdu, v evangeliích to psáno není. Ale je to vhodné a logické doplnění příběhu, navíc s velkou pravděpodobností, že tomu tak skutečně bylo.
(Ostatně pokud bychom toto parafrázování zpochybňovali, museli bychom odmítnout další desítky knih či filmů s biblickými náměty.)

No a pak je tu audioverze knihy Ten, který přichází, namluvená hercem velkého hlasu – Alfrédem Strejčkem. Jak můžete zjistit z jeho osobní videozpovědi, „Fred“, jak mu říkají přátelé, má Ježíše ve svém srdci. A nemůžu si pomoct, jeho vlastní vztah s Mesiášem nelze z nahrávek nepoznat. Což je samozřejmě dobře :-)

Přístupné evangelium

Na závěr jen poslední informace: Jakožto evangelizační projekt je všechno – tedy knihy, e-booky, MP3, CD, nebo online audio – k dispozici zdarma. Vydavatele samozřejmě můžete podpořit formou dobrovolného finančního daru, pomocí s distribucí knihy nebo formou bannerů na svém webu, i tak ale platí, že toto převyprávěné evangelium je pro každého zdarma.

Já osobně ho můžu doporučit zejména lidem svou víru teprve hledajícím, jelikož jde o skutečně velmi přístupnou formu seznámení se s evangeliem. Ale myslím, že se rádi začtou nebo zaposlouchají i „kovaní křesťané“. Je to takové evangelium v románové podobě. Moc pěkná knížka, potažmo pak přednes Alfréda Strejčka.


Navštivte web Ten, který přichází


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *