Když jsem na konci letošního ledna, tedy na konci ledna roku 2021, zveřejnil první díl podcastu Biblická jména a úsloví, měl jsem představu, že si vystačím se samotnými podcasty čili audionahrávkami, mluveným slovem, distribuovaným několika různými kanály (viz tento článek) a podporou na sociálních sítích, konkrétně na facebookové stránce tohoto podcastu. Jenže s každým novým vydaným dílem moje přesvědčení sláblo a sláblo…
Postupně jsem zkrátka docházel – a jak nyní vidíte, také i došel – k názoru, že kvalitní projekt (já vím, trochu si pískám) chce něco víc, než se jenom odevzdat do podrůčí nenasytných globálních podnikatelů, vlastnících celosvětové sociální sítě :-) Použil jsem sice smajlík, ale v podstatě to myslím vážně. Přání vlastního domova pro podcasty Bilblická jména a úsloví bylo zkrátka tak silné, že jsem krátké podcastové prázdniny v červenci nevyužil k tomu, abych přečetl všechny nové knihy – jak jsem měl původně v plánu –, ale vytvořil jsem tento web. Snad vám přijde k duhu. K duchu pak samozřejmě také :-)
Přidaná hodnota
Jednotlivé díly podcastu Biblická jména a úsloví samozřejmě můžete dál poslouchat na těch platformách, na kterých jste zvyklí moji samomluvu vstřebávat. Tento web slouží jednak, jak už jsem napsal – jako centrum, základna, zkrátka domovská stanice tohoto podcastu, a jednak také jako médium pro poskytování dalšího obsahu a informací. Jako ten dům na skále, o kterém mluví Ježíš ve svém kázání na hoře.
„Každý, kdo slyší tato má slova a činí je, bude tedy podoben muži prozíravému, který postavil svůj dům na skále.
A spadl déšť a přihnaly se vody a zaduly větry a udeřily na ten dům – ale nezřítil se, neboť byl založen na skále.
A každý, kdo slyší tato má slova a nečiní je, bude podoben muži pošetilému, který postavil svůj dům na písku.
A spadl déšť a přihnaly se vody a zaduly větry a udeřily na ten dům – a zřítil se a jeho pád byl veliký.“
Mt 7:24–27
Největší přidanou hodnotu tvoří dle mého soudu textové verze podcastů. Pokud se vám tedy třeba nelíbí můj hlas či způsob interpretace, můžete si jednu každou epizodu tohoto podcastu přečíst. Má to ale i další velkou výhodu – v textu se na rozdíl od mluveného slova dá snadno vyhledávat. Jednoduše do vyhledávacího políčka (lupa) v záhlaví webu zadáte hledané slovo (nebo i více slov), a výsledek vám ukáže, ve které epizodě se o hledaném pojmu mluvilo/psalo.
No a články mohou být samozřejmě doplněné také obrázky, fotkami nebo třeba i videi. Něco málo z multimediálního obsahu najdete v příspěvcích už nyní.
Abych nezapomněl – protože jsme na klasickém webu, můžu zde publikovat i materiály jiného typu, než jen upoutávky na podcasty a jejich textové verze. Myslím tím více či méně edukativní články jako jsou už nyní dva návodné texty k podcastům – články Podcast? Co to je? a Jak přehrávat podcasty. Takže křesťanské vtipy nechávám na facebookové stránce, zde bude obsah serioznějšího typu.
Každá druhá…
První – a doufám, že pozitivní – změnou je tedy spuštění tohoto webu. Jestli přijmete s povděkem i druhou novinku, tím si už tak jistý nejsem. I nad ní jsem dlouho přemýšlel, i u ní jsem došel k přesvědčení, že to bude přínosné… ano, prodlužuji periodicitu vydávání jednotlivých dílů podcastu Biblická jména a úsloví z týdne na 14 dní. Důvod je jednoduchý – chci zachovat kvalitu slova, informací, sdělení – a řekněme také teologickou správnost (byť jsem si vědom toho, že je to poněkud relativní pojem).
Dřívější týdenní perioda pro mě byla zkrátka velmi náročná. Tento podcast dělám ve svých volných chvílích, a dá se říci, že týdenní četnost mi je všechny sebrala. Zkrátka jsem ten start – tempo v prvním půlroce poněkud přepálil.
Jsem toho názoru, že služba Bohu má být zároveň i potěšení, nikoliv v potu tváře vydřená povinnost. On ten pot, slzy pak nevyjímaje, se nevylučuje ani při radostné práci – práce s Božím Slovem může být velmi emocionální – ale to je zase jiný příběh… takže středa zůstává, ale těšit na nový díl se můžete nikoliv každou, nýbrž každou druhou středu. Věřím, že chápete, že je to pro dobro věci.
Děkuji, že tento podcast Biblická jména a úsloví posloucháte!