Tento web jsem zřizoval primárně jako domovskou základnu podcastů Biblická jména a úsloví, nicméně díky tomu, že jde o běžný web se všemi pozitivy (zápory nevyjímaje), mohu vám zde poskytovat i jakousi přidanou hodnotu k podcastům jakožto mluvenému slovu. Tento krátký článek proto můžete brát jako jakési doplnění epizody Dům na skále a Bible kralická navrch.
Opáčko z dějepisu
V tomto dílu podcastu Biblická jména a úsloví jsem se mimo jiné velmi krátce věnoval také Bibli kralické. Řekl jsem doslova, že se jedná o „…nádherné, nebojím se říci umělecké dílo, které ve své šestidílné podobě spatřilo světlo světa na konci 16. století v tajné tiskárně Jednoty bratrské kousek od Brna, v jihomoravských Kralicích.“
Bible kralická je skutečně poklad – ať už na ni nahlížíme teologicky, kulturně, historicky nebo třeba typograficky a polygraficky. Po všech stránkách se jedná o unikát s nevyčíslitelnou hodnotou.
Že jste o ní v takovýchto superlativech nikdy neuvažovali? Nevadí. Mám pro vás jeden tip. Česká televize v roce 2013 natočila polodokumentární film nebo jak se dnes někdy říká dokudrama s názvem Pod ochranou Žerotínů a podtitulem Bible kralická. Rod Žerotínů, Jan Blahoslav, Jednota bratrská – to nejsou nudná jména z nezáživného dějepisu. Tento televizní film Lubomíra Hlavsy vás jistě přesvědčí, že jsou historická období, na která můžeme být právem pyšní – a zrovna 2. polovina 16. století, o níž pojednává toto dokudrama, k nim patří.
No a pokud byste chtěli kralickou šestidílku spatřit na vlastní oči, nezbude vám, než navštívit Památník Bible kralické v jihomoravských Kralicích nad Oslavou. Aktuálně je však památník z technických důvodů do odvolání uzavřen. Sledujte proto web památníku – zde.