Rubriky
Blog

Statisticky vzato… a zimní podcastové prázdniny

Nepatřím mezi ty „psavce„ a „mluvky“, kteří detailně analyzují čtenost svých článků a poslechovost jednotlivých dílů podcastů. Vystačím si s jednoduchým číslem celkového dosahu, aniž bych detailně zkoumal další desítky souvislostí, které jsou díky online publikování k dispozici. Nemám na to čas ani chuť, ani mě to nebaví. Výjimkou budiž malá „statistička“ po prvním roce fungování podcastu Biblická jména a úsloví, potažmo pak tohoto webu Biblismy.cz

Protože jsem si tak trochu vědom toho, že onu statistiku dělám hlavně sám pro sebe (i když trochu doufám, že to možná bude zajímat i vás :-)), začnu tento článek „obecně důležitějším provozním oznámením“: 

Tak, jako jsem si loni v létě udělal měsíční podcastové prázdniny, totéž se chystá – nebo už vlastně probíhá – i nyní, v zimě. V lednu proto neočekávejte žádné nové díly. Budu sbírat síly a nechávat se inspirovat Duchem svatým pro dalších pět měsíců tvorby nových epizod a následnou samomluvu před mikrofonem (před letní přestávkou). Věřím, že tyto dvě krátké přestávky v roce podcastu Biblická jména a úsloví prospějí.
Jen upřesnění – články na tomto webu budou každý týden vycházet i v lednu. Prázdniny se týkají jen mluveného slova.

Trocha technického pozadí – podcasty nahrávám na výborný mikrofon Rode NT1A. Taková podcastová klasika. Svoje improvizované studio v dětském pokoji vám ale raději ukazovat nebudu :-)
Trocha technického pozadí – podcasty nahrávám na výborný mikrofon Rode NT1A. Taková podcastová klasika. Svoje improvizované studio v dětském pokoji vám ale raději ukazovat nebudu…

…nuda je

Nyní už pojďme ke slíbené statistice. Mezi prvním dílem podcastu Biblická jména a úsloví, který vyšel na konci ledna (Intro – pilotní díl), a poslední loňskou epizodou (V Betlémě na seně… tak trochu zamotané Vánoce), publikovanou před Štědrým dnem, vyšlo dalších 33 dílů tohoto mého biblického povídání. Celkem tedy pětatřicet dílů za rok. Pravidelní posluchači ví, že v první polovině prvního roku jsem nové epizody vydával s týdenní periodicitou, abych po měsíčních letních podcastových prázdninách zvolnil na 14denní interval vydávání nových dílů podcastu. Tím ale moje malá statistika nekončí.

Oněch 35 dílů představuje přesně 20 hodin a jednu minutu mluveného slova, prokládaného hudebními předěly. Jedna epizoda tak průměrně trvala 34 minut, byť rozptyl mezi délkou jednotlivých dílů byl poměrně velký. Když nepočítám krátký osmiminutový pilotní díl, tak stopáž kolísala od nějakých 20 do 50 minut. Zajímalo by mě, jak to vidíte vy – jaká délka jednotlivých dílů vám nejvíce vyhovuje? Spíše kratší, nebo klidně delší epizody? Budu rád, když mi váš názor napíšete do komentáře pod článkem.

Že u poslouchání podcastů usínáte? To znám také – jakmile si k tomu lehnu, konce se nedočkám, ani když jde o krátkou epizodu. Proto raději poslouchám podcasty například při vaření :-)
Že u poslouchání podcastů usínáte? To znám také – jakmile si k tomu lehnu, konce se nedočkám, ani když jde o krátkou epizodu. Proto raději poslouchám podcasty například při vaření :-)

Písmena, slova, věty…

Protože mám každý díl před nahráváním napsaný, abych ho pak slovo od slova načetl a vytvořil z něj podcastovou epizodu, můžu vám poskytnout – a také poskytuji – i textové verze podcastu Biblická jména a úsloví. Ale to jistě víte, protože – jak jsem si nemohl nevšimnout – je čtete. Dokážete si však představit, kolik textu představuje 20 hodin mluveného slova? Hodně! :-) Celkem jsem v roce 2021 napsal 671 700 znaků, což představuje 373 normostran. To už je rozsah hodný knihy. Že bych to tedy vydal knižně? Ne, takové ambice vážně nemám. Byť mám tištěné knihy moc rád, internetové publikování nezavrhuji.

No a s internetovým publikováním souvisí také tento web, spuštěný v polovině minulého roku. Jak bezpochyby také víte, zde v týdnech mezi jednotlivými audionahrávkami podcastu zveřejňuji také psané článkyblog. K těmto písmenům jsem žádnou statistiku nedělal, nicméně musím vyjádřit své potěšení a také poděkování vám, kteří je čtete. Docela mě překvapilo, jak jste si je oblíbili.

Nejlepší tištěná kniha už dávno vydaná byla, já k tomu nemám co přidat :-)
Nejlepší tištěná kniha už dávno vydaná byla, já k tomu nemám co přidat

Do budoucna

Na konec tohoto článku bych vám mohl naslibovat spoustu novinek, které pro rok 2022 chystám. Mohl bych třeba napsat, že budu mluvit o něco rychleji a zřetelněji, vyjadřovat se srozumitelněji a krátce, vyberu lepší podkresovou hudbu k mluvenému slovu… Ale neudělám to :-) Slibovat, přesněji přísahat se nemá, to víme, to se píše v Bibli:

Především však, bratři moji, nepřísahejte – ani při nebi, ani při zemi, ani žádnou jinou přísahou – ale ať vaše „Ano“ znamená ano a „Ne“ ne, abyste nebyli odsouzeni.

Jk 5:12

Zkrátka a dobře, v podcastu Biblická jména a úsloví a na tomto webu Biblismy.cz, chci jednoduše dál pokračovat v linii nastavené v prvním roce. Ano, v lednu budu opravdu vážně přemýšlet o jakési optimální délce jednotlivých dílů – a znovu opakuji, budu rád, když se seznámím s vaším názorem. Ale to je tak asi všechno. Před citací z Jakubova evangelia se totiž ještě píše toto:

Za příklad odolnosti a trpělivosti si, bratři, vezměte proroky, kteří mluvili v Hospodinově jménu. Víte, že říkáme: „Blaze těm, kteří vytrvali.“ Slyšeli jste o Jobově vytrvalosti a viděli jste, co pro něj nakonec Pán připravil, vždyť „Hospodin je nesmírně milosrdný a soucitný.“

Jk 5:10–11

Takže hodlám ve svém díle vytrvat, i když Jobových zkoušek bych se vážně dožít nechtěl. Ale jak víme, pán Bůh má s každým z nás svůj plán, a je třeba jeho vůli respektovat. Jak se to říká v Otčenáši: Buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi.

Mějte se moc pěkně, buďte požehnaní a buďte s Bohem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *