Rubriky
Články

Od jiného mikrofonu: Základy. Podcast Rádia 7

V dnešní době je vcelku běžné, že rádia čili rozhlasové stanice dávají některé ze svých pořadů posluchačům k dispozici také ve formě podcastů (o rozdílu mezi klasickým rozhlasovým vysíláním a podcasty píšu zde). Pro křesťanské stanice pochopitelně jde o další komunikační kanál k šíření Božího poselství, takže není divu, že jej s povděkem využívají. Výjimkou není ani brněnské Rádio 7, známé také jako „Té Wé eRko“. Krátce na vysvětlenou – Rádio 7 patří k mezinárodní síti křesťanských rozhlasových stanic Trans World Radio, založené v roce 1960, proto ono „Té Wé eRko“.

Zrovna z dílny Rádia 7 najdete na nejoblíbenějších podcastových platformách jako je Spotify, Apple nebo Google podcasty až bych napsal nepřeberně nejrůznějších pořadů o mnoha dílech. V tomto článku se budu věnovat pouze jednomu z nich, nicméně mohu vám slíbit, že na další se dostane také, byť až zase někdy jindy. Dnes tedy doporučím vaší pozornosti pořad s jednoduchým názvem: Základy.

Od jiného mikrofonu: Základy. Podcast Rádia 7

Šestnáctkrát… 

Na webu Rádia 7 najdete u pořadu Základy velmi stručnou anotaci: Elementární pravdy křesťanské víry v 16 krátkých zastaveních s různými autory. V podcastových aplikacích Spotify či Apple Podcasty už byli redaktoři Rádia 7 výřečnější :-)

Historické, podmíněné osobní nebo přenesenou zkušeností – třeba i takové kořeny může mít předporozumění směrem ke křesťanské víře. Šestnáct zastavení s odpověďmi na základní body křesťanského učení z úst autorů nejrůznějšího zaměření, směřování, stylu uvažování.

Číslovka šestnáct je zde nicméně poněkud zavádějící, respektive ne úplně přesně použitá. Ano, jedná se skutečně o šestnáct krátkých, zhruba 5–6minutových zamyšlení, nebo jak uvádí anotace – zastavení – ovšem od několika autorů, takže dílů je 16 × počet autorů. Jinak řečeno – je zde daná osnova 16 témat, ke kterým se vyjadřují různí autoři. Celkem je ke dni vydání tohoto článku k poslechu 81 dílů. Že vám to nevychází? Příčinou je průběžné publikování nových dílů. Aktuálně je zde pět sérií šestnácti zamyšlení – tedy ucelené sady od pěti autorů – což dělá 80 dílů. Nicméně zrovna dnes přibyl nový první díl od šestého autora. Tvůrci pořadu zatím přidávali jednotlivé díly po týdnu, takže je předpoklad, že příští týden bude zveřejněný další díl, a pak další a další…

O čem tento pořad je? To, myslím, pěkně napoví ona zmíněná pevná osnova šestnácti zamyšlení:

 1. Bůh – osoba nebo „něco“?
 2. Kdo je Ježíš Kristus?
 3. Proč právě Ježíš?
 4. Co je to spasení?
 5. Co je to hřích?
 6. Jak vyznat hřích?
 7. Odpuštění
 8. Kdy začíná život věčný?
 9. Život s Bohem
 10. Milost – sen nebo realita?
 11. Život z a v milosti
 12. Duch svatý
 13. Život z Ducha
 14. Bůh ano, ale církev?
 15. Význam Bible
 16. Modlitba

Z osnovy je zřejmé, že jde o skutečné základy. Odpovědi na nejdůležitější elementární otázky, které si pravděpodobně klade každý hledající. A byť to takto autoři vysloveně nedeklarují, já bych přesně takovým lidem tento pořad vřele doporučil. Člověku, který se v křesťanství tak trochu „motá“, nejsou mu zřejmé základy (sic!), zkrátka nemá jiné vedení, tápe, ztrácí se… Ale i zkušený křesťan si zde najde své. To, že si odpovědi na jednotlivé otázky můžete poslechnout od různých autorů, dává Základům nejen pestrost, ale možná i řekněme jakousi ekumenickou rozmanitost. Musím suše konstatovat, že je to zkrátka výborně vymyšlené :-)

Víra, nikoliv ideologie

Malá perlička na závěr: Když jsem na mobilu v aplikaci Apple Podcasty hledal tento pořad (před tím jsem ho poslouchal na Spotify), začal jsem do vyhledávacího políčka psát slovo základy. „Našeptávač“ čili funkce, která vyhledává průběžně již při psaní dotazu, mi hned nabídl pořad Základy marxismu. Uff…, tak toto se vážně nepovedlo.

Kde poslouchat Základy

Spotify
Apple podcast
Google podcasty (pozn.: Zde jsou Základy poněkud neuspořádané – jsou „na jedné hromádce“ s jinými pořady Rádia 7. Mně osobně tato aplikace najde pouze tři díly :-( )
Web Rádia 7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *