Rubriky
Biblická…

O tvořivosti, práci… i lenosti

Na samém začátku Bible, hned v prvním verši čteme: Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Češtináři by řekli, že slovo stvořit představuje takzvaný dokonavý vid slovesa tvořit. Dokonavá slovesa vyjadřují ukončený děj – to, co bylo stvořeno, je už hotové. Oproti tomu tvořit je sloveso nedokonavé čili označuje průběh děje. Ale je tu ještě jeden rozdíl. Dokonavá slovesa nemohou vyjadřovat přítomný čas, kdežto nedokonavá slovesa lze použít ve všech, v minulém, přítomném i budoucím času. Tvořil jsem, tvořím a budu tvořit. Co to má společného s tímto dílem podcastu?

Isaac van Oosten: Zahrada Eden (mezi r. 1655 až 1661) | Zdroj Wikimedia Commons
Isaac van Oosten: Zahrada Eden (mezi r. 1655 až 1661) | Zdroj Wikimedia Commons

Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Jinak řečeno, nejvyšší sochař vytvořil člověka z půdy země se záměrem, aby se mu jeho výtvor podobal. Což mimo jiné také znamená, že i člověk by měl být tvořivý. Co z toho pro nás vyplývá, to už si poslechněte v tomto dílu podcastu Biblická jména a úsloví.

Příjemný poslech vám přeje Petr Lindner.

Podcast Biblická jména a úsloví můžete poslouchat i na jiných platformách. Podrobný návod najdete zde.

Pokud přece jenom z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete poslouchat moje vyprávění, je zde ještě druhá volba – přečtěte si textovou verzi tohoto dílu podcastu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *