Rubriky
Články

Ve vší vážnosti: komiksová Bible do každé knihovny

Asi se mnou budete souhlasit, když napíšu, že Bible je takříkajíc vážná záležitost. Není to komediální žánr ani jiné odpočinkové čtení, Bible je duchovní literatura s prorockými, historickými, ale také edukativními nebo poetickými prvky, tedy vlastně knihami. Protože Bible je jak známo kniha knih, skládající se z celkem 66 jednotlivých knih. Ale to už trochu uhýbám od tématu.

Komiksy jsou pak svébytným druhem uměleckého vyjádření, při němž se kombinuje více či méně stylizovaná kresba s textovými popisky, kdy se často k zobrazení mluvené řeči postav využívají tzv. bubliny (byť to není podmínkou). Komiksy jsou obecně vnímané spíše jako oddechové čtení, mnohdy představují karikatury, často v nich vystupují polidštění zvířecí hrdinové (českou klasikou je Čtyřlístek) nebo představují víceméně sci-fi žánr (například Spider-Man, Sin City). Existují ale také jakési vážně míněné nebo chcete-li seriozní komiksy – jistě budete znát nebo alespoň mít ponětí o legendárních Rychlých šípech Jaroslava Foglara.

Komiksový Nový zákon a komiksová Bible
Komiksový Nový zákon a komiksová Bible

Dalo by se říci, že do stejné „vážné“ kategorie jako právě Rychlé šípy, patří také komiksová Bible nebo její menší vydání, komiksový Nový zákon – knihy, o nichž je tento článek. Ano, pořád jsou to v principu komiksy, nicméně nejde ani o karikatury, ani o nadsázku, ani o sci-fi, je to převyprávěná Bible ve zkratce pomocí tohoto stylu vyjádření. První informace tedy říká, že ani jedna z těchto knih není vysloveně určená malým dětem, byť by k tomu mohlo komiksové provedení svádět. Myslím ale, že pro poněkud odrostlejší děti, zkrátka teenagery čili puberťáky, je už komiksová Bible nebo její menší vydání, komiksový Nový zákon, naopak to pravé ořechové. Ale skvělá je samozřejmě i pro dospělé.

Komiksový Nový zákon a komiksová Bible
Komiksový Nový zákon a komiksová Bible

Poctivé knihy

Trochu faktických informací: Zatímco klasické komiksy bývaly a jsou stále často vydávané v tzv. sešitovém provedení, komiksová Bible i komiksový Nový zákon představují normální knihy běžného rozměru 145 × 215 mm, vytištěné na polomatném křídovém papíru s pevnou obálkou a šitou vazbou. Takže žádné sešity, nýbrž poctivé bichle :-) Nový zákon se svými 250 stranami patří spíše k subtilním knihám, celá Komiksová Bible to pak zachraňuje reputaci svou více než trojnásobnou tloušťkou osmi stovek stran.

Styl kresby autora Andre Le Blance je v podstatě realistický
Styl kresby autora Andre Le Blance je v podstatě realistický

Jak jsem už uvedl, obě komiksové Bible představují převyprávěnou Bibli nebo jen Nový zákon v komiksové zkratce, která je však podaná velmi reálně. Kreslíř Andre Le Blanc zobrazuje postavy bez zbytečné imaginace čili víceméně přirozeně, zasazené do dobových a místních reálií. Každá část obou knih má vždy u titulku zmíněné také biblické knihy a verše, ke kterým se daná část komiksu vztahuje – pokud vás tedy něco v této formě zaujme, můžete si stejnou pasáž okamžitě nalistovat v pravé Bibli a přečíst si její plné znění. 

A to je mimochodem přesně ten důvod, proč mám osobně komiksovou Bibli rád a proč si v ní rád listuji, prohlížím a čtu. A proč o ní zde také píši, abych vám ji doporučil :-) Ale vážně: Tato obrázková Bible skutečně dokáže právě svým provedením zaujmout i ve chvílích, kdy nemáte moc náladu číst klasickou Bibli, prostou jakéhokoliv zdobení. Jen text a text… oč krásnější je oproti současným provedením například Kralická Bible! Ale to je jenom takový povzdech, protože Kralická šestidílka – kvůli své staročeštině a typu písma – popravdě vůbec nepatří mezi snadné čtení. Nicméně krásná je, to se jí nedá upřít :-)

Komiksová Bible je proložená i „časopiseckými výtahy“ typu Víte, že…
Komiksová Bible je proložená i „časopiseckými výtahy“ typu Víte, že…

Každopádně platí to, co už jsem napsal – komiksová Bible člověka dokáže nenápadně „naťuknout“ k pečlivějšímu čtení nebo studiu klasické Bible. Už to samo o sobě stačí k tomu, abyste nad jejím pořízením uvažovali. Dalším důvodem jsou samotné kresby. Projev Andre Le Blance je decentní, uměřený, realistický – jako byste se nacházeli v téměř nestylizovaném kresleném filmu. Tato kresba čtenáře vtahuje do děje, umožňuje lépe si představit dobové prostředí i samotné „hrdiny“ Bible. Samozřejmě, že i toto provedení není reálné – jak by mohl současný autor znát několik tisíc let staré reálie nebo dokonce postavy z Bible? Nicméně domnívám se, že i tak se přiblížil „originálu“ jak jen to šlo, a komiksová není až tak dalece vzdálená skutečné minulosti.

Komiksový Nový zákon a komiksová Bible
Komiksový Nový zákon a komiksová Bible

Doporučeníhodné…

Pokud to z předchozího textu není dostatečně zřejmé, zopakuji to na závěr ještě naprosto jasně:
Komiksovou Bibli nebo „jen“ komiksový Nový zákon vám vřele doporučuji k pořízení do vaší knihovny – ale hlavně pro potěchu oka i ducha. Je to krásný doplněk ke klasické Bibli.

Fakta

Vydal: Karmelitánské nakladatelství
Text: Iva Hothová
Kresba: Andre Le Blanc
Překlad anglického originálu: Hana Matějková (Starý zákon) a Tomáš Audy (Nový Zákon)

Běžné prodejní ceny
Komiksová Bible: 580–650 Kč
Komiksový Nový zákon: 175–210 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *