Rubriky
Články

Bible elektronická aneb kniha knih v mobilu i online

V epizodě podcastu Biblická jména a úsloví s názvem Dům na skále a Bible kralická navrch, jsem mimo jiné řekl – cituji:

„…děkovat Bohu za dnešní dobu, kdy si můžeme vybírat z mnoha překladů a mnoha provedení tištěných Biblí za řekněme normální peníze. Kdy můžeme nosit Bibli ve svém smartphonu, potažmo pak ‚otevřít internet‘, a máme k dispozici zcela zdarma další překlady, možnosti jejich přímého porovnávání, rychlého vyhledávání v textu a tak dále a tak dále.“

Co je pro někoho samozřejmostí, nad tím druhý nevěřícně kroutí hlavou. Zkrátka a dobře – občas zjišťuji, že ne každý ví o možnostech čtení Bible z displejů moderních zařízení – obvykle protože mu to zkrátka nikdo neřekl, a jeho samotného takovéto sci-fi ani nenapadlo. A tak já vám to jdu říct :-) Tento článek si ovšem neklade za cíl zmapovat všechny možnosti onlajn čtení Písma svatého, nýbrž je to text typu „jak to dělám já“. Já to dělám takto…

Smartbible

Začnu od mobilu, přesněji tedy chytrého mobilu neboli smartphonu. To je věc, kterou u sebe máme všichni (až na malé výjimky uživatelů tlačítkáčů) – a tudíž nám to umožňuje i Bibli mít stále s sebou. V mobilu používám aplikaci, která se jmenuje… jaké překvapení – Bible :-) Ale vážně: Protože aplikací s názvem Bible najdete více, upřesňuji, že se jedná o prográmek od vývojářů Live.Church. Poznáte jej taky podle nápisu YouVersion, který se zobrazuje při spouštění aplikace.

Úvodní obrazovky mobilní aplikace Bible
Úvodní obrazovky mobilní aplikace Bible

Aplikace Bible je dostupná pro smartphony s operačním systémem iOS i Android, takže je de facto pro všechny, a pro všechny je také zdarma. To, že ajfounisti si ji mohou stáhnout v AppStoru a androidisté v googlovském Obchodu Play, asi nemusím zdůrazňovat.

Z českých překladů Bible zde najdete oblíbenou Jedenadvacítku čili Bibli 21, Český studijní překlad a staročeskou Bibli kralickou – v těchto třech překladech je zde kompletní Bible, tedy Starý i Nový zákon. Pouze Nový zákon je v aplikaci Bible navíc zastoupený také v parafrázovaném překladu Slovo na cestu. Vládnete-li také cizími jazyky, měla by vás tato aplikace uspokojit takříkajíc v plné míře – obsahuje totiž (podle výrobce) 2 541 překladů v 1 735 jazycích! Ještě ale poznámka k českým překladům: Vývojáři už delší dobu uvádí, že pracují také na zařazení Českého evangelického překladu do aplikace Bible. V poslední aktualizaci ale dostupný ještě nebyl, takže se stále těšíme…

Čtení Bible z mobilu + porovnání překladů
Čtení Bible z mobilu + porovnání překladů

Co umí taková smartphonová aplikace Bible kromě možnosti takříkajíc prostého čtení knihy knih z displeje telefonu nebo tabletu? Byla-li řeč o několika překladech, pak je třeba dodat, že ty je možné do zařízení stáhnout – abyste mohli Bibli číst i offline – když nejste připojení k internetu. To se hodí! A hodí se také srovnávací režim, který vám označenou část textu zobrazí ve vámi zvolených překladech Bible.

Aplikace Bible dokáže samozřejmě také vyhledávat. Pokud si nemůžete vzpomenout, odkud znáte například nějaké úsloví – a v tomto podcastu o tom ještě řeč nebyla :-) – díky vyhledávání byste je měli rychle najít. Vyhledávání lze filtrovat i tak, že můžete hledat například jen v Novém zákoně a jen třeba v Matoušově evangeliu. Jenom pozor – pro možnost vyhledávání už k internetu připojení být musíte.

Pro příznivce mluveného slova, což jsou, jak předpokládám všichni návštěvníci tohoto webu :-) je zde ještě jedna výborná funkce – Nový zákon v překladu Bible 21 je kompletně profesionálně namluvený hlasy známých českých herců.

V aplikaci Bible si můžete dělat vlastní poznámky a záložky
V aplikaci Bible si můžete dělat vlastní poznámky a záložky

Ale ani to ještě není všechno. Aplikace Bible vám může posílat verše na každý den, obsahuje také nejrůznější plány čtení a studia Bible, můžete si v ní dělat vlastní záložky, poznámky či zvýraznění…, zkrátka je toho hodně. Vyzkoušejte sami, doporučuji!

Z telefonu na web

Vývojáři smartphonové Bible, tedy již zmíněná firma Live.Church, poskytuje v podstatě ten stejný produkt také v desktopové verzi čili ve verzi pro webový prohlížeč počítače. Takže do adresního řádku zadejte www.bible.com a jste na místě!

Webová stránka Bible.com
Webová stránka Bible.com

Webová Bible.com poskytuje v podstatě to samé, co její mobilní verze, pouze s tím rozdílem, že máte vše zobrazené na větším monitoru. I když rozdíl se najde – webová Bible.com nemá porovnávací režim různých překladů jako její mobilní varianta, nicméně je zde tzv. paralelní mód, který umožňuje číst doslova vedle sebe, ve dvou sloupcích dva překlady. Pokud paralelní mód ve svém počítači nevidíte, neděste se – k jeho zpřístupnění musíte být přihlášení. Ideálně stejným účtem jako k mobilní aplikaci.

Paralelní mód webu Bible.com
Paralelní mód webu Bible.com

Když jazyky nestačí

Možná jste si všimli, že zrovna z Bible.com dávám do textových verzí podcastů Biblická jména a úsloví odkazy na citované biblické verše. Pokud tedy nechci citovat některý z překladů, který zde není zastoupený – typicky Český evangelický překlad. Nevadí, Bibli v tomto překladu samozřejmě na webu najdete také – já využívám stránku Biblenet.cz.

Web Biblenet.cz
Web Biblenet.cz

Biblenet.cz umí Bibli v Českém evangelickém překladu de facto jen zobrazit a vyhledávat v ní. Mezi námi – ono je to ale obvykle stejně všechno, co od takového webu potřebujete, nemám pravdu?

Pokud byste však chtěli studovat některý z dalších českých (nebo i nečeských) překladů Bible, mám pro vás ještě jeden tip. Jmenuje se SOB neboli Studijní online Bible. Zde najdete snad všechny překlady, na které si vzpomenete, včetně cizojazyčných – a tím nemyslím jen slovenštinu nebo angličtinu, ale také například latinu, řečtinu či hebrejštinu. Můžete porovnávat Nový zákon v řečtině s češtinou a podobně, kromě klasického vyhledávání zde můžete hledat podle tzv. Strongových čísel, zkrátka jedná se o úctyhodnou aplikaci.

Web SOB – Studijní online Bible
Web SOB – Studijní online Bible

Skvělé jsou všechny

Jedna staromilská nakonec: Považuji se za poměrně moderního člověka (byť s některými konzervativními názory a postoji), takže moderní možnosti četby a studia Bible rozhodně neodmítám. Dokážu si uvědomit jejich výhody, ale také jejich zápory. Jaké to jsou ty zápory? Je to hlavně absence fyzického kontaktu s knihou jakožto krásným předmětem. Knihy miluji odjakživa, a Bibli samozřejmě ze všech nejvíc. Její stránky z papíru o gramáži cigaretových papírků musí vaše prsty doslova hladit, laskat se s nimi, procházet hmatem ty tisíce stran, držet v ruce tu tlustou knihu plnou nekonečné moudrosti a Božího Slova, to je zkrátka veliká krása. 

Autor podcastu Biblická jména a úsloví se svým studijním materiálem :-)
Autor podcastu Biblická jména a úsloví se svým studijním materiálem :-)

Samozřejmě, jakékoliv verše se mi lépe zkopírují do textu z online Bible nežli bych je přepisoval z Bible tištěné, a do MHD si sebou nevezmu tištěnou synoptickou „porovnávačku“ ekumenického a kralického překladu. Ale to jsou přesně ty výhody a nevýhody toho či onoho provedení naší nejvzácnější knihy, které pokud si uvědomíte, můžete využívat obou světů – tištené i elektronické Bible. 

No a jak to máte vy? Čtete Bibli jen a pouze na papíře, nebo to podle potřeby kombinujete s elektronickou formou? Napište mi do komentáře pod článkem, budu rád za každý váš názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *