Rubriky
Články

Od jiného mikrofonu: Víra ve vírech doby

Jsem si jistý, že Davida Nováka, protestantského kazatele, teologa a publicistu (který je také předsedou Rady Církve bratrské), budou mnozí z našich čtenářů znát. A možná vám bude – z dřívějška – něco říkat i název Víra ve vírech doby. Ten v první řadě sloužil jako titul knihy tohoto autora, vydané v roce 2001, aktuálně to pak je také název podcastu Davida Nováka, který chci doporučit vaší pozornosti.

Najdi tři rozdíly

Podcast Davida Nováka Víra ve vírech doby se od mého podcastu Biblická jména a úsloví docela výrazně liší v několika faktorech. (Předem raději upozorňuji, že jde o popis věci, nikoliv o hodnocení :-)) 

Jednak je to samozřejmě osobnost autora. David Novák je zkušený a erudovaný kazatel, což je samo o sobě záruka výborného obsahu. Jeho myšlenky jsou výborně argumentované, z velké části pochopitelně podložené hlubokou znalostí Písma. Člověk, který je zvyklý mluvit k jiným lidem srozumitelným a pochopitelným jazykem, se v Davidu Novákovi taktéž nezapře. I když mnohdy nachází v biblických textech zajímavé významy, neopouští hranice seriozní teologie. Vytváří zkrátka obsah, který je zajímavý, a sdělný.

Podcast Víra ve vírech doby můžete poslouchat na oblíbeném Spotify, ale i v dalších aplikacích – viz konec tohoto článku.
Podcast Víra ve vírech doby můžete poslouchat na oblíbeném Spotify, ale i v dalších aplikacích – viz konec tohoto článku.

Dalšími dvěma odlišnosti podcastu Davida Nováka od Biblických jmen a úsloví je pak stopáž jednotlivých dílů a jejich periodicita. Zatímco já v jednom dílu mluvím běžně tři čtvrtě hodiny, a musíte si na každý nový ještě čtrnáct dní počkat, díly podcastu Víra ve vírech doby mají délku průměrně mezi 15 až 25 minutami, abyste si však mohli poslechnout klidně i tři za týden. Mně osobně je tento přístup velmi sympatický, nicméně svůj podcast budu dál dělat jako doposud – takové tempo bych jednoduše nestíhal :-)

Punkově-křesťanský podcast

O obsahu jsem už psal, nemůžu se však ubránit ani poznámce o formě. David Novák svůj podcast natáčí poněkud „punkovým“ stylem. Svůj hlas nahrává na mobilní telefon v akusticky neošetřeném prostředí, takže nezřídka jsou v nahrávce slyšet různé ruchy. A rád bych se pletl, nicméně mám pocit, že ho ani nestříhá – zkrátka to dá celé na první dobrou. (Kvůli tomu) také v epizodách podcastu Víra ve vírech doby neuslyšíte žádnou znělku, ani hudební podkresy či předěly. Autor zkrátka sedne k telefonu a mluví. 

Osobně mi chvíli trvalo než jsem si na to zvykl… ale zvykl jsem si, a podcast Víra ve vírech doby poslouchám pravidelně a nevynechám jediný díl. Tento pořad je zkrátka krásným příkladem vítězství obsahu nad formou. Ano, za sebe musím napsat, že osobně bych takovou nahrávku (v takové technické kvalitě či formě) nezveřejnil. Nicméně každý jsme jiný, a každý ke své tvorbě přistupujeme jinak. Záleží jen na posluchačích, zdali tu či onu formu přijmou nebo ne.

Víra ve vírech doby v internetovém „éteru“

Podcast Davida Nováka Víra ve vírech doby můžete poslouchat na nejznámějších a nejoblíbenějších podcastových platformách – na Spotify, Apple Podcasty nebo Google Podcast. Také ale přímo u zdroje na Anchor.fm nebo v aplikacích Player FM, Pocket Casts či RadioPublic. Vyberte si sami… 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *